Yazı Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 14:02
 
SİZE GÜLE GÜLE Sn. KIZILYÜREK
Ergün Şoföroğlu
 
 

Geçtiğimiz günlerde AKEL’in Avrupa Parlamentosu seçimlerine gösterdiği adaylar arasında Türk ismi taşıyan fakat evrensellik ütopyasına yatıp ulusal gerçekliği ve kimliği önemsemeyen bir aday vardır. Bu aday Akel’in adayı olma önerisine olumlu cevap vermiş olan. prof. Niyazi Kızlyürek’tir.                                          

KKTC koalisyon hükümetinin ortağı olan CTP’nin bir sempatizanı ve fikir hocası, Yenidüzen gazetesinin köşe yazarı ve Rum bölgesindeki üniversitede öğretim görevlisi olan bu profesör. Tarihte örneği yaşanmamış, ayakları yerden kesik , içeriği uçuk bir söylemle toplumlararası empati ve karşılıklı iyi niyetle barışın sağlanabileceğini savunan biri.                                                                                                      

Barış içinde yaşamak güzel şeydir kuşkusuz, fakat bir toplum için en büyük tehlike gerçekçi bilincin ütopya ile körleştirilmesidir.                                                           

Kıbrıs Türk Toplumu kimliğini taşıyan bir toplumun, oluşturduğu devletin yetkesini elinde bulunduran Rum toplumuna yönelik eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde varlığını sürdürmesi yönünde politikalar düzenleyenler, bu tarihsel komedinin kararının verilmesinden sonra sessizliklerini sürdürmelerini yetersizliklerinden kaynaklandığını düşünüyorum                                                                             

Bir toplum için en büyük tehlike bilincin körleştirilmesidir. En tehlikeli uyuşturucu budur. En büyük yaşama gücü olan değiştirici, üretici, yaratıcı güç sahibi olma bilinci yitirilmemelidir kuşkusuz; fakat kimlik yitirmekle değişmek arasında eşanlam yoktur. Evrensellik ütopyasının kör güdüsü ile dünyayı elinde tutan emperyalizmi ve çıkara dayanan uluslararası ilişkileri yok saymak gaflettir. Bu pragmatik dünya düzenini biz değiştiremeyeceğimize göre ulusal ve toplumsal varlığımızı bu düzenin bilincine vararak korumamız gerekir.                                

Çelişki doğanın yasası, değişim itici gücüdür. Karşılaştığımız olayları diyalektik düşünceyle sorgulamalıyız. Her olgunun bir nedeni vardır. Evrensellik ayağına yatıp ulusal kimliğini önemsemeyen bu ütopistlerin Kıbrıs Türk Toplumunda ortaya çıkmasının nedenini sorguladığımızda birçok yorumlar ortaya konabilir.                                                                                                                                       

Toplumlararası farklı genetik yapı veya üstünlüğü yorumu asla bilimsel bir görüş olamaz. Ben bir miktar insanımızda gözlemlenen bu tepki biçimindeki tutumların nedeni olarak demokrasi tutkunu toplumumuzda, özgürlük yerine otorite ve disiplin; eşitlik yerine hiyerarşi, getirmeye çalışan otokrat yöneticilerin bir müddet önce milliyetçi duygularla pekiştirilen yasakçı ve baskıcı militarist tutumlar olduğuna inanıyorum.                                                                                                                     

Sn Kızılyürek Yenidüzen gazetesindeki köşe yazısında tanığı olduğu gerçekleri yadsımıyor fakat ütopist görüşüyle yorumluyor. Sn. Yazarın belirttiği gerçekler söyle ‘’Geçtiğimiz günlerde AKEL’in Avrupa Parlamentosu seçimlerine gösterdiği adaylar ve bir grup Kıbrıslı Rum’la Kıbrıslı Türk Brüksel’e gidip Avrupa Birliği kurumlarını ziyaret ettik. Parlamentoyu ziyaret ettiğimiz esnada parlamenterler nefret söylemi üzerine hararetli bir tartışma yapıyorlardı. Avrupa’da yükselen popülizm, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının kaçınılmaz sonucu olarak yükselişe geçen nefret söylemi, belli ki önümüzdeki yıllarda Avrupa birliğini çok meşgul edecek.’’                                                                                                

Dünyanın en uygar bölgesinde, Avrupa Birliğinde bile uluslararası ilişkilerin işleyiş mantığının pragmatizm olduğuna şahit oldunuz Sn. Kızılyürek!. Tarihsel süreçte imparatorluklar arası, devletlerarası ve 1789 Fransız ihtilalinden sonra da uluslararası ilişkilerin işleyiş mantığı hep pragmatizm olmuştur. Siz Rum politikacılarla bütünleşerek Kıbrıs Rum cumhuriyetinde görev almak için çıktığınız yolda size güle güle! Biz Kıbrıs Türkleri bu pragmatik dünya düzeninin bilincinde toplumsal kimliğimizi, onurumuzu ve varlığımızı sürdürmek için etkin çalışmalarımızı ve irademizi sürdüreceğiz.         

 
Etiketler: SİZE, GÜLE, GÜLE, Sn., KIZILYÜREK,
Yorumlar
Haber Yazılımı