Yazı Detayı
11 Ocak 2016 - Pazartesi 12:48
 
TÜRKİYE SİNEMASI’NDA ÜLKEMİZİN TANITIMI REZALET!!!
Dr. Melahat Arıklı
 
 

Bu haftaki yazımı anavatan Türkiye’de yayınlanan dizi ve sinemalarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanıtımı ile ilgili yazmak istedim.

 

Öncelikle biliyoruz ki yapılan dizi ve sinemalar bir ülkenin tanıtımında büyük rol oynamaktadır. Hiç gitmeyen ve görmeyenler  için önceden bilgi sahibi yapmaktadır. Bir süredir  yayınlanan dizi ve sinemaları takip ediyorum,  ülkemiz ile ilgili toplumumuzun hiç hoşnut olmadığı şekilde anlatımlar içermektedirler.

 

Örneğin; bazı dizi ve sinemalarda burasının mafya yeri,  kaçakçıların yeri, uyuşturucu patronlarının , kumarhane , gecekulübü ve kara para aklama yeri olarak  anlatımlarda bulunması hiç de hoşnut karşılanmamaktadır. Bir de üniversitelerimizin taıtımı ile ilgili  olanı var  para ile diploma alınması  yazık!!

 

Yavruvatan olarak bu şekilde anılmak hiç hoş olamamkla birlikte ihtiyacımız olan tanıtım bu şekilde olamamlıdır. İlgili kurumların buna bir el atması gerekmektedir.

 

Ülkemizin Akdeniz iklimi , doğal zenginlikleri, ülkemize gelen turistleri, farklı din ve kültürleri güzel ülkemizin tarihi ve kültürel değerleri dururken bu nebiçim bir tanıtım şeklidir.

 

Anavatan Türkiye ile aramıza nifak girmesini isteyenlere de bir fırsat veriliyor . Bazen bilinçli mi yapılıyor düşüncesine de kapılıyoruz aslında . Eğer ki öyle bir şey var ise  önüne geçilmesi gerekir  zaten  son  yıllarsa  hasas  olan ilişkimizi düzeltmek yerine araya giren mesafeleri daha da uzatacağı düşüncesindeyim.

 

Özellikle son zamanlarda bu gibi ifadelerin sıklaşmasından dolayı toplum olarak geçiştirmek yerine vay be ülkemizin haline bak neymişiz diyerek şaşkınlıkla izliyor ve kızıyoruz.

 

 Bu işlerin kontrolü nasıl yürür ben bilemem ama  sinema ve dizilerinde bu tarz ifadelere daha hasas bakmasını, yönetmen arkadaşların daha dikkatli olmasını rica etmekteyiz . Her ülkede herşey olabilir ama bu kadar sıkça ve bu kadar kötü işlerin  döndüğü yer olarak tanıtılması rahatsızlık vericidir.

 

Son olarak geçen haftalarda ülkemizde yapılan KKTC- Türkiye Yılın En İyileri ödül töreninde bayrağımızın bulunmaması ve ülkemizde yapılan ödül töreninde sona bırakılıp salondan herkesin ayrılması utanç vericidir. Bu tip hasas konulara dikkat edilmesi ve  kimseye fırsat verilmemesi gerekmektedir . Sağlıcakla kalın…

 
Etiketler: TÜRKİYE, SİNEMASI’NDA, ÜLKEMİZİN, TANITIMI, , REZALET!!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı