Yazı Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 18:13
 
Uçak Biletleri Ucuzlayacak Mı?
Hakan Yozcu
 
 

KTHY Batırıldığından bu yana ucuz seyahat yapamadık. Aylarca, yıllarca çok pahalı fiyatlarla yolculuklar yaptık.

                Ucuz yolculuk yapabilmek için ancak ve ancak aylar öncesinden yerimizi ayırtmak ve biletimizi almak gerekiyordu.

                Acil durumlarda ise biletler, kat be kat, zamlı olarak alınıyordu. Öyle ki İstanbul’a gidiş dönüş neredeyse bin lirayı buluyordu. Bayram gibi, yılbaşı gibi özel günlerde ise aylardan önce de yer bulmak mümkün olmuyordu. Bulunan yerler de olduğundan çok daha fazla değerde satılıyordu.

                Bunun sebebi uçuşlarda rekabetin olmaması idi. KTHY battıktan sonra ülkemiz üzerinden uçuş yapan şirketler, istediği fiyatı koyabiliyorlardı. Adeta bizlere “Beğenirseniz buyurun, beğenmezseniz siz bilirsiniz” havasını taşıyorlardı. Yani efelik yapıyorlardı.

                Şöyle bir düşünün,  Adana’ya gidebilmek için bile 400-500 TL ödüyoruz.  Mesafesi sadece 35 dakika olan Adana’ya adeta bir servet veriyoruz. Oysa bir kahve içimi dahi sürmeyen bir mesafe var arada.

                Londra’ya veya başka ülkelere gidenleri ve buraya verilen paraları dile getirmek bile istemiyorum. Çünkü fahiş derecede meblağlar ödüyoruz. Yani bunu düşünmek bile akıl karı bir iş değil.

                Geçen Hükümet döneminde yeni bir hava yolunun açılması için bazı çalışmalar yapılmıştı. KTHY başka bir isimle yeniden hayata geçirilmek istendi. Ama bilmediğimiz nedenlerden dolayı maalesef bu düşünce, hayata geçemedi.

                Hal böyle olunca da mevcut şirketler, bilet fiyatlarına yüklendikçe yüklendi. Ne de olsa Adalının başka çıkış yolu yoktu. Çaresiz, ne ücret konursa, kabul edecekti. Nitekim öyle de oldu. Pahalı ücretler altında vatandaş, ezildikçe ezildi.

                Geçtiğimiz günlerde, Turizm Ve Çevre Bakanı Sayın Fikri Ataoğlu, bir müjde verir gibi oldu. Eğer verdiği bu müjde havada kalmayacaksa “Yeni bir hava şirketinin KKTC’de uçuşlara başlayacağını” söyledi.

                Bakan Ataoğlu, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda Anadolu Jet’e ait bir uçağın nisanda KKTC’de konuşlandırılmaya başlanacağını ve bilet fiyatlarında 300-400 TL düşüş yaşanacağını” açıkladı.

                Burada sormak istediğimiz soru şu? Bir uçak şirketinin KKTC’ye getirilmesi için illa ki TC Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın talimatı mı gerekliydi? Siz, hükümet olarak, bunu yapamıyor muydunuz? Eğer yapamıyorsanız o koltukları neden işgal ediyorsunuz? Bu görev, sizlerin görevi değil midir?

                Ama her şeye rağmen, bu sevindirici bir haber oldu bizler için. Çünkü  fazla şirketin olması, ister istemez uçak şirketleri arasında rekabeti doğuracak ve biletlerde ucuzluğu getirecektir. Sadece ucuzluk değil, kalite ve konforu da beraberinde getirecek, izaz ikram daha ucuz, daha iyi olacak. Zira bazı şirketler, durumu fırsat bilip izaz ikramı kesmiş ve suyu dahi satar hale getirmişlerdi.

Bakan Ataoğlu,  “Anadolu Jet’e ait bir uçağın KKTC’de konuşlandırılması yönündeki çalışmanın Nisan ayında uygulanmaya başlanacağını ve bilet fiyatlarında 300-400 TL düşüş yaşanacağını” da açıkladı.

Burada Sayın Bakan, yukarıda söylediklerimizi doğrularcasına fiyatlarda belirli bir ucuzlama yaşanacağını belirterek  “Anadolu Jet Nisan ayında Adana’dan, Antalya’dan, İzmir’den ve Gaziantep’den uçmaya başlayacağını” söyledi.

Diğer yandan  “Hatay veya Trabzon’un farklı destinasyon olabilir mi diye de bu yöndeki çalışmalar devam ediyor.” dedi.

Umarız bu söylemler havada kalmaz. Yapılan çalışmalar veya görüşmeler ete kemiğe bürünür ve hayat bulur. Zira insanımız Dünyanın en pahalı seyahatini yapmaktan usandı bıktı.

Vatandaş, parayı yerden toplamıyor. Emeği ile kazanıyor. Bu kazancını da hak ettiği gibi harcamak istiyor.

Ama her şeye rağmen gönül, kendi hava yollarımızın olmasını ve Kıbrıs Türkü’nün Dünya ile bağlantısının tekrar kurulmasını istiyor…

 
Etiketler: Uçak, Biletleri, Ucuzlayacak, Mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı