Yazı Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 17:09
 
Veysel Üresin İle Çukurovalı Sanatçılar Hakkında Konuştuk
Hakan Yozcu
kibrishakikat@gmail.com
 
 

Hakikat Web TV’de geçtiğimiz Perşembe günü “Hakan Yozcu İle KKTC Güncel” adlı programımızın konuğu Emekli Öğretmen Sayın Veysel Üresin idi. Kendisiyle Çukurovalı sanatçılar hakkında konuştuk.

                Veysel Üresin 1957 yılında Adana’nın Ceyhan İlçesinde doğmuş. Babasının işi gereği yaz mevsimlerini çeşitli yerlerde, okul günlerini ise Ceyhan’da geçirmiş. Üniversiteyi Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumuş.

                1982 yılında mezun olmasına rağmen öğretmenliğe 1986 yılında başlayabilmiş. İlk atanma yeri Batman Lisesi olmuş. Burada 2 yıl görev yaptıktan sonra ayrılarak Kıbrıs’a gelmiş. Sınavlara girerek Erenköy Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atanmış.

                Veysel Üresin, Kıbrıs Türk Eğitim tarihinde belki de bir ilke imza atmış: Erenköy Lisesi’ne atandığından sonra hep bu okulda görev yapmış. 30 yıl çalıştıktan sonra ilk atandığı bu okuldan Baş Muavin olarak emekliye ayrılmış.

                Programımızın konusu Çukurovalı yazarlar, şairler ve sanatçılar idi. Dolayısı ile Yaşar Kemal’i, Abdulvahap Kocaman’ı, Aşık Feymani’yi, Halil Karabulut’u, Tarihçi Cezmi Yurtsever’i, Şair Tarık Kılıçarslan’ı, yazar Kürşat Yozcu’yu ve eserlerini konuştuk.

                Veysel Üresin, Çukurova için “Adam diksen, adam biten yer” olarak değerlendirdi. “Çukurova’nın çok verimli topraklara sahip olduğunu, buradan çok sayıda sanatçı çıktığını, bunun sebebinin de Türklerin geçmişte sözlü geleneğe bağlı olduklarını, uzun kış gecelerinde hikâyelerin, destanların anlatıldığını, şiirlerin okunduğunu ve türkülerin söylendiğini, bunu dinleyen yeni nesillerin de kendilerini sanatçı olarak yetiştirmeleri olduğunu” söyledi.

                Üresin “Geçmiş yıllarda Kadirli’de bir tek mektep olduğunu, bu mektebin de İspanya’dan gelen bir papazın açtığını, papazın beline bir kuşak bağladığı için ona “Kendirli Papaz” dendiğini, konağına da “Kendirlinin Konağı” denildiğini ve sonra bu konağın eğitim için hizmet verdiğini” anlattı.

                Yaşar Kemal’in Kadirli’de yetiştiğini ve ününün tüm dünyaya buradan yayıldığına dikkat çekti. 

Veysel Üresin bu konuda şunları söyledi: “Yaşar Kemal’in kökenine baktığımızda 1915’de Rus-Osmanlı savaşından dolayı oradan kaçarak Çukurova’ya göçüp gelen bir ailenin çocuğudur. Hemite Köyü’nde yaşamıştır. Yaşar Kemal, Fransız bir gazeteciye yaptığı röportajında şöyle demiştir: “Benim babam Kürt, annem Türkmendir. Hemite köyünde tek kürt aile biziz.”  Fakat amcaları ve amca çocukları bunu yalanlamışlardır. Kürt olmadıklarını, öz ve öz Türk olduklarını söylemişlerdir. Yaşar Kemal de bunun üzerine “Biz, kendimize Kürt demedik. Onlar bize Kürt dedi. Biz de öyle kabul ettik. Bu gün biz Kürt değiliz desek dünya bizi taşa tutar.”

                Akrabalarının Bilecik Söğüt’ten geldiklerini hatta Oğuzların Dodurga Boyundan, Bey soyundan olduklarını, kendilerini Yavuz Sultan Selim’in oraya yerleştirdiklerini söylüyorlar.

                Yaşar Kemal küçükken babasının kurban keserken kaza ile bıçağı gözüne sapladığını, bu nedenle bir gözünün görme özelliğini kaybettiğini” belirterek, çevresindekilerin ona Kör Kemal diye çağırdığını belirtti.

                Üresin “Bir insan, kendini ne hissediyorsa odur. Milliyet duygusu ancak, his yolu ile ortaya çıkar. İnsanların kimliklerinin oluşmasında dil ve kültür çok önemlidir. İnsanların Türküm veya Kürdüm demesi kendini nasıl hissediyor olmasına bağlıdır. Biz, buna bir şey diyemeyiz. Sadece saygı duyarız” dedi. 

                Dil konusunda dilin önemine de değinen Üresin “Karpaz’da bu gün 200 kadar Rum yaşadığını, bunların kesinlikle Türkçe konuşmadığını, öğrenmediğini ama orada yaşayan 3 bin kadar Türk’ün Rumca öğrendiğini, konuştuğunu” söyledi. Bunun da ileride zararları olacağını belirterek şöyle devam etti: “Yarın bu Türkler, kendilerini Rumca konuşan Türkler olarak görebilirler, daha ileride ise kendi dillerini unutarak biz rumuz dahi diyebilirler. Bu nedenle kendi dilimize sahip çıkmalıyız.” dedi.

                Veysel Üresin, Yaşar Kemal bahsinde “Kadirli’nin bir eşkıya yatağı olduğunu, haksızlığa, zulme ve baskıya maruz kalan gençlerin, devletin adalet götürmediği yerde kendi haklarını aramak için silahlanarak dağa çıktığını ve mecburiyetten eşkıya olduklarını” belirtti. Yaşar Kemal’in de bu eşkıyaları veya onların hikâyelerini dinleyerek “İnce Memed” adlı romanı yazdığını belirtti.

                Özellikle bu dönemde, Kurtuluş Savaşı’nda büyük yararlıklar gösteren üst rütbeli subayların bile haksızlıklara maruz kaldığını ve bunların dahi dağa çıkıp eşkıya olduklarını söyleyerek bu durumun araştırma konusu olduğunu söyledi.   “Eşkıyalığın ana sebebinin o dönemlerde haksız kazançların elde edilmesi, ağaların, zengin kişilerin, yoksullara baskı yapması, ellerindeki mallarını gasp etmeleri ve Cumhuriyet sonrası çıkar kavgalarının olması olduğunu” belirtti.

                “Yaşar Kemal’in ilk öykülerini yazmaya başladığı yıllarda Türkiye’de iktidarın değiştiğini, Kadirli’de arzuhalcilik yapan Yaşar Kemal’in yazdığı öyküleri beğenmeyen bir öğretmenin öğrencilerine ve çevresine Yaşar Kemal için komünizm propagandası yaptığı ve hatta Sülemiş Tepesi’nde telsiz ile Ruslarla konuşma yaptığı iddiası ile onları kışkırtması sonucu yaşar Kemal’in tutuklanmasını ve halkın karakolu basarak istenmeyen olayların çıktığını Yaşar Kemal’in de kaçması üzerine halkın yatıştığını” belirtti.  

                Üresin devam ederek “Herkesin her dediğine inanmamak gerektiğini, Yaşar Kemal’in dinlenmediğini ve bu nedenle yanlış anlaşıldığını belirten Üresin, Yaşar Kemal dinlenmiş olsaydı durumların daha farklı gelişebileceğini” belirtti.

                İnce Memedin, Kadirli’deki Safiye Mehmet isimli bir eşkıyanın olduğu iddiasına da açıklık getiren Üresin “Roman yazıldığında Kadirli’de yüzlerce eşkıya vardı. Yaşar Kemal bunların hayatını dinlemiştir. İçlerinden bir kahraman yaratacaktı. O da İnce Memed’i çıkarmıştır. Zaten kendisi de öyle söylemiştir. Safiye Mehmet olduğunu kabul etmiyor. İnce Memed’i kendisinin yarattığını, bu isme kendisinin hayat verdiğini söylüyor. Ama Kadirli’de hala İnce Memed’in Safiye Mehmet olduğuna dair bir inanç var.” diyor.

                Abdulvahap Kocaman için “Yazdığı şiirlerden ziyade davudi sesiyle okuduğu şiirleriyle tanınan bir ozandır.” diyor. Kendisi de bunu söylüyor. “Ben, Halil Karabulut gibi, Aşık Feymani gibi güzel şiirler yazamam. Ama onlardan daha güzel şiirler okurum” diye belirtiyor. “Abdulvahap Kocaman’ın da Kadirli’nin yetiştirdiği çok önemli şairlerden biri olduğunu” belirtiyor.

                Veysel Üresin, Tarihçi Cezmi Yurtsever’in “Eşkıya” adlı kitabını da anlatarak “30 kadar eşkıyanın kendilerine af çıkacağı bildirilerek teslim olmalarını ve usuleten yapılacak olan bir mahkeme ile özgür olacakları bildiriliyor. Bunlar da inanarak teslim oluyor. Kozan’dan Adana’ya mahkeme edilmeye gidilirken Tırmılhöyük Köyü yakınlarında askerlerin bunlara “serbestsiniz, hadi dağa doğru gidin” demeleri üzerine eşkıyaların dağa doğru gitmelerinden sonra arkalarından silah sıkıp hepsini “Kaçıyorlardı” bahanesiyle öldürülmesini” anlattı. “Bu davranışın çok yanlış olduğunu, bunun, tarihe kara bir leke olarak geçtiğini” belirtti. “Keşke o insanlar mahkeme edilseydi de adalet yerini bulsaydı” dedi.

                Son bölümde ise Kadirli’den son dönemde yetişen roman yazarı Kürşat Yozcu’nun “Ve Tanrı Delileri Yarattı” romanı üzerine görüşlerini belirtti.

                Üresin, “Romanın sade bir Türkçe ile yazıldığını, farklı bir konuya sahip olduğunu, yazarının kendi düşüncelerini romandaki bazı kahramanlara söylettiğini” belirtti.

“Romanın son dönemde yazılmış başarılı romanlardan biri olduğunu, sonucunun çok farklı bir şekilde bittiğini, okuyucunun heyecanla sayfaları takip ederek sonuca ulaştığını” söyledi.

 
Etiketler: Veysel, Üresin, İle, Çukurovalı, Sanatçılar, Hakkında, Konuştuk,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
03 Eylül 2020
Uzaktan Eğitim Mi Dediniz?
11 Ağustos 2020
YDP KURULTAYININ ARDINDAN
03 Ağustos 2020
“GECENİN KARANLIĞINDA ÜŞÜMEK” İSTER MİSİNİZ?
29 Temmuz 2020
HÜSEYİN ÇAKIRLI’NIN ARDINDAN
19 Temmuz 2020
ESAT DÜNKİ İLE GAZİLERİ KONUŞTUK
14 Temmuz 2020
BÜSKÜVÜTÇÜ İLE GÜNCEL KONULARI KONUŞTUK
05 Temmuz 2020
KIBRIS TÜRK EDEBİYATININ PARLAYAN GÜNEŞİ
26 Haziran 2020
ŞAİR ALPER ÖZSAKINÇ İLE ŞİİR ÜZERİNE KONUŞTUK
15 Haziran 2020
Anahtar Sizde
11 Haziran 2020
GÜNEYE GİDEN İŞÇİLER
18 Mayıs 2020
YANGINLAR CİĞERİMİZİ PARÇALADI
14 Mayıs 2020
PİLE’DE SULAR DURULMUYOR
12 Mayıs 2020
CORONA TURİZMİMİZİ VURMASIN
03 Mayıs 2020
OKULLAR TATİL EDİLMELİ
30 Nisan 2020
ADANALIM
29 Nisan 2020
CORONADA BUNDAN SONRASI
21 Nisan 2020
“Bitemeyen Proje” Üzerine
13 Nisan 2020
SOYLU’NUN İSTİFASI ÜZERİNE
06 Nisan 2020
CEVAHİR CAŞGİR’DEN “YÜZSÜZ ŞİİRLERİM”
30 Mart 2020
Vefa Arayan Şair’den “Kalbim Senindi” Romanı
12 Mart 2020
Coronavirüs’ü De Oyuncak Ettik
09 Mart 2020
Sınırlarımızda Biber Gazı ve Cop
05 Mart 2020
İlke Susuzlu İle Tiyatro Konuştuk
03 Mart 2020
Diyetisyen Olmak
02 Mart 2020
Kadirli İdlip’te Şehit Olan Evladına Ağladı
01 Mart 2020
İskenderun Belediyesi Tiyatro Topluluğu
26 Şubat 2020
Herkese Küsmek?
25 Şubat 2020
ZABITALARIN GAZİLERLE ZORU NEDİR?
24 Şubat 2020
YDP Cumhurbaşkanlığı Manifestosunu Açıkladı
20 Şubat 2020
İskele Yine Karıştı
18 Şubat 2020
ÖĞRETMENİMİZ METİN BİÇER’İN ARDINDAN
17 Şubat 2020
“Bir Ahi Zaman” Oyunu
13 Şubat 2020
Ölçü Dozunu Aşmamak Gerek
12 Şubat 2020
Artık Bir Edebiyat Tarihimiz Var
10 Şubat 2020
Nihal Salman İle Aile Üzerine Bir Sohbet
06 Şubat 2020
Taşkent Doğa Parkı
04 Şubat 2020
KIBRIS TÜRK EDEBİYATI DEV BİR ESERE KAVUŞTU
31 Ocak 2020
Baş Döndürücü Gelişmeler Oluyor
29 Ocak 2020
Yüzde 5.5 Artış mı Dediniz?
27 Ocak 2020
GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE’M
23 Ocak 2020
YDP’nin Adayı Prof. Arıklı
14 Ocak 2020
YDP’den Gövde Gösterisi
13 Ocak 2020
Avni’ye Göre “İstanbul Daveti”
09 Ocak 2020
Erdinç Akgür İle Devlet Tiyatroları’nı Konuştuk
08 Ocak 2020
Avni’ye Göre Yeni Hükumet
06 Ocak 2020
Son Durak Meyhanesi
03 Ocak 2020
YENİ YILDA YENİ UMUTLARIMIZ
02 Ocak 2020
Doğu Türkistan Gerçekleri
30 Aralık 2019
Kıbrıs Türkünün Bağımsızlık Mücadelesi
26 Aralık 2019
Sebahattin Kurt İle Çukurovalıları Konuştuk
22 Aralık 2019
“WOYZECK” Oyunu Üzerine
19 Aralık 2019
ADAYLAR YAVAŞ YAVAŞ AÇIKLANIYOR
15 Aralık 2019
Dursun Koç İle Sporumuz ve Denizcilik Üzerine Konuştuk
12 Aralık 2019
YDP’nin Engellenemeyen Yükselişi
09 Aralık 2019
Cehaletin Böylesi Görülmedi
05 Aralık 2019
Avni’ye Göre Hükumetin Gitmesi Çok Yakın
03 Aralık 2019
Dışarısı İçeriden Karanlık
27 Kasım 2019
“ÇUKUROVA YANIYOR” Üzerine
18 Kasım 2019
Kadirli Sucuk Ekmek ve Oğuzhan Usta
14 Kasım 2019
Karakütük Köyü’nde Akrabalarla
12 Kasım 2019
Hasan Dede Türbesi ve Kadirli Kent Müzesi
06 Kasım 2019
Kıbrıslılar Bizi Neden Sevmiyor?
01 Kasım 2019
“Kardeşimin Hikâyesi” Üzerine
30 Ekim 2019
KKTC ÇUKUROVALILAR DERNEĞİ Nİ ZİYARET ETTİM
20 Ekim 2019
SESSİZ ÇIĞLIK ÜZERİNE
15 Ekim 2019
Vatan Sana Canım Feda
13 Ekim 2019
“Barış Pınarı” Hayırlı Olsun
09 Ekim 2019
YDP 3. Yılını Kutladı
07 Ekim 2019
I.Akdeniz Uluslararası Araştırmalar Kongresi’nin Ardından
30 Eylül 2019
“ERZİNCAN YÖRESİ ALEVİLERİ”
25 Eylül 2019
İLK YERLİ OPERAMIZ ARAP ALİ DESTANI
23 Eylül 2019
YDP’DE AŞURE GÜNÜ
19 Eylül 2019
ÇUKUROVA TÜRKMENLERİ
18 Eylül 2019
Avni’nin Kehanetleri
12 Eylül 2019
Tekin Bertiz’in Ardından
05 Eylül 2019
OĞUZ BOYLARI KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI ARİF ZEREN İLE SÖYLEŞTİK
03 Eylül 2019
AVNİ İLE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ÜZERİNE KONUŞTUK
25 Ağustos 2019
GÜVERCİNLİK KÖYÜ ÇÖPLÜK MÜ?
20 Ağustos 2019
“Yangın Yerinde” Kabare mi Komedi mi?
19 Ağustos 2019
“GELECEK 100 YIL” Üzerine
15 Ağustos 2019
AVNİ İLE BAYRAMLAŞTIK
05 Ağustos 2019
KAZA “GELİYORUM” DEMEDİ
01 Ağustos 2019
Milli Değerleri Koruma Derneği Ve İsfendiyar Dayı
28 Temmuz 2019
ADANALILAR DERNEĞİ ÇOK İDDİALI GELİYOR
25 Temmuz 2019
AVNİ’YE SORDUM
22 Temmuz 2019
Kenan Akın İle Güncel Konular
18 Temmuz 2019
KİM BU AVNİ?
15 Temmuz 2019
Sadece Suriyelilere mi Vize?
11 Temmuz 2019
BOŞ VERDİM
09 Temmuz 2019
Postamız Nasıl Çalışıyor?
08 Temmuz 2019
Derman Atik İle Tiyatro Üzerine
04 Temmuz 2019
KÜLTÜREL MİRASIMIZI KİM YÖNETİYOR?
27 Haziran 2019
Hakan Tulumbacı İle Sanat Üzerine
27 Haziran 2019
Harun Tulumbacı İle Sanat Üzerine
25 Haziran 2019
Ertaç Hazer İle Kültür-Sanat
21 Haziran 2019
Hükümet Kuruldu Kurulmadan Vuruldu
18 Haziran 2019
DR CEMAL MERT İLE SÖYLEŞTİK
16 Haziran 2019
Gelişmekte Olan Farklı Bir Spor: Okçuluk
13 Haziran 2019
AVNİ’Nİ BÜYÜK İDDİASI
29 Mayıs 2019
Solcu Efendi” Üzerine Birkaç Kelam
23 Mayıs 2019
Kıbrıs’ta Osmanlı Öncesi Türk İzleri
19 Mayıs 2019
TERAPİ Üzerine
15 Mayıs 2019
ZAMAN
22 Nisan 2019
ATA - DEDE YURDUNDA
11 Nisan 2019
BÖYLE YARIŞMA OLUR MU?
07 Nisan 2019
Aşık Veysel Ve Nesimi’yi Anma Toplantısı
02 Nisan 2019
“Yaşamak Nazım Gibi” Oyunu Üzerine
27 Mart 2019
“27 Mart” KKTC İçin Acı ve Buruk Bir Gün
21 Mart 2019
“Kıbrıs’ın Dünü, Bugünü Ve Yarını”
18 Mart 2019
Bütçemiz Error Veriyor
14 Mart 2019
Sen Neymiş Be Abi!
10 Mart 2019
İRSEN KÜÇÜK’ÜN ARDINDAN
05 Mart 2019
Dairelerde Damga Pulu Sorunu
04 Mart 2019
Şerefine İnsanoğlu
01 Mart 2019
Su Akar Güldür Güldür
28 Şubat 2019
YDP Meşalesini Güvercinlik’te Yaktı
27 Şubat 2019
Liderlerden Farklı Söylemler
24 Şubat 2019
Teknoloji Mi, Dedikodu Mu?
19 Şubat 2019
Genç Ama Başarılı Diyebileceğimiz Bir Bakan
18 Şubat 2019
Sendikalarımızın Amacı Ne?
14 Şubat 2019
Öyle Bir Dünyada Yaşıyoruz Ki!
10 Şubat 2019
Uçak Biletleri Ucuzlayacak Mı?
06 Şubat 2019
Türkeş’in Evi
05 Şubat 2019
Sosyal Medya Siyaseti
04 Şubat 2019
Bu Hükümetten Keyif Alıyorum
31 Ocak 2019
Anketle Cumhurbaşkanı Mı Olur?
22 Ocak 2019
ELEKTRİK FATURALARI EZBERE Mİ HESAPLANIYOR?
22 Ocak 2019
Kıbrıs Patatesinden Vaz Mı Geçiliyor?
22 Ocak 2019
Bayrak Namustur Şereftir
18 Ocak 2019
Kıbrıs Patatesinden Vaz Mı Geçiliyor?
11 Ocak 2016
KADINLAR KAHVEHANESİ
Haber Yazılımı