Küçük Karabağ`dan Anadolu`ya forumuna katıldı 

UBP Girne Miiletvekili Hasan Küçük Karabağ`dan Anadolu`ya: Gençlerin İstanbul Forumuna Katıldı 

 

Türkiye`ye kardeşlik desteğini ifade etmek için düzenlenen “Karabağ`dan Anadolu`ya: Gençlerin İstanbul Forumu”nun oturumunda konuşan KKTC, UBP Girne milletvekili Hasan Küçük, Türk Devletler Teşkilatı’na gözlemci üye olarak katılmak ülkemizin siyasi tarihinde çok önemli gelişme oldu dedi

 

Türkiye`ye kardeşlik desteğini ifade etmek için düzenlenen “Karabağ`dan Anadolu`ya: Gençlerin İstanbul Forumu”nun oturumları gerçekleştirildi.

Wyndham İstanbul Airport Hotel`de gerçekleştirilen Forum, Azerbaycan`ın Karabağ zaferinin elde edilmesinde şehit olanların ve Türkiye`deki depremde hayatını kaybedenlerin bir dakikalık saygı duruşu ile anılması ile başladı. Daha sonra Türkiye ile Azerbaycan`ın ulusal marşları seslendirildi.

Azerbaycan Gençler Fonu’nun desteği ile Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu, Yeni Çağ Medya Grubu’nun yardımlarıyla Kızılbaş Gençleri Eğitim Sosyal Birliğinin organizatörlüğünde düzenlenen forumun açılış konuşmasını yapan proje başkanı ve Yeni Çağ Medya Grubu Başkanı Agil Alesger, konukları selamlayarak Karabağ Savaşı`nda olduğu gibi Asrın Felaketi`nde de Azerbaycan ve Türkiye halklarının birlikte olduğunun tüm dünyaya sergilendiğini bildirdi. Alesger, “Zaferimize beraber sevindiğimiz gibi acımızla da beraber kavrulduk. Nasıl ki, Hocalı`da böyle kavrulmuştuk. Ünlü şairimiz Abdurrahman Karakoç`un da dediği gibi, “Alevler sizdeyse közü bizdedir // Sizdeki yaranın özü bizdedir.” Ve her iki anda Türkiye ve Azerbaycan kamoyu beraber hareket etti. Bugün Türk halkının yanında olduğumuzu, birlik ve beraberliğimizin ilelebet devam ettiğini bir daha sergilemek istiyoruz. Bu nedenle bu kardeşlik forumunda her zaman birlikte, omuz-omuza mücadele ettiğimiz kardeşlerimizle birlikteyiz.” ifadelerini kullandı.

 

Agil Alesger`in açılış konuşmasından sonra protokol konuşmalarına yer verildi. Azerbaycan`ın İstanbul konsolosu Zaur Allahverdi-zade, milletvekili, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti milletvekili Hasan Küçük, Azerbaycan Gencler Fonu yetkilisi Mübariz Kadirov, Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Sefer Karakoyunlu her daim gelişen Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinden bahsederek bu ilişkilerin milletler seviyesine çıkmasından büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdiler. Deprem bölgelerine Azerbaycan`ın göndermiş olduğu yardımları, halkın gayretini, Türkiyeli kardeşleri için akıttıkları göz yaşlarını hatırlatan Şamil Ayrım, “Gücümüzü birliğimizden alıyoruz.” diye vurguladı.

Daha sonra konuşma yapan KKTC-nin köklü partilerinden biri olan UBP Milletvekili Hasan Küçük: “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına Sizleri selamlıyorum. KKTC olarak Azerbaycan ile ilişkilere her zaman önem verdik. Türk Devletler Teşkilatı’na gözlemci üye olarak katılmak ülkemizin siyasi tarihinde çok önemli gelişme oldu” diye vurguladı. Karabağ’dan Anadolu’ya ve Anadolu’dan Kıbrıs’a şuarı ile bir dahaki etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazır olduklarını bildiren Küçük “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak uluslararası düzeyde imkanlara sahibiz” vurgusu yaptı.

Protokol konuşmalarının akabinde Karabağ`dan Anadolu`ya Medya Paneli ve Karabağ`dan Anadolu`ya Gençler Paneli düzenlendi.
Haber7.com sitesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Ateşli`nin moderatörlüğünde yapılan birinci panelde Ülke TV haber koordinatörü Mustafa Yıldız, Azerbaycan Kıbrıs Dostluk Cemiyeti Başkanı Orhan Hasanoğlu ve Vataninfo Haber Ajansı Başkanı Nahid Canbakışlı, iki ülke arasındaki medya ilişkilerini masaya yatırdılar.

Gençlerin Girişimine ve Gelişimine Destek Sosyal Birliği Başkanı, Diaspor Enformasyon Merkezi Başkanı Toğrul Allahverdili`nin modaratörlüğünde yapılan Karabağ`dan Anadolu`ya Gençler Paneli`nde Gazeteci Aysu Mola, Azerbaycan`ın DAVAM Harekatı Başkanı Nihad Allahyarlı, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Koordinatörü Altay Mirzaliyev ve gazeteci Natik Çırakzade gençlerin entegrasyonu konusunu ele aldılar.

Daha sonra ise kardeş ülkeler arasındaki dayanaşmayı sembolize eden plaketler sahiplerine takdim edildi.

İlgiliHaberler

Sonraki Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hava Durumu

KKTC nöbetçi eczaneleri

Döviz Kurları

Satış
Alış