İsrailliler, Arapça konuşan muhabire nefret sloganlarıyla saldırdı

Fransa merkezli France 24’ün Arap kadın muhabiri Leyla Avde, Kudüs’ün batısında 23 Kasım Çarşamba meydana gelen bombalı saldırı alanında Arapça konuştuğu için İsraillilerin saldırısına uğradı.

Olay, Batı Kudüs’te iki ayrı bombalı saldırının yaşandığı gün gerçekleşti. İsrailliler, France 24 televizyonu için çalışan Leyla Avde’ye patlama alanlarından Givat Shaul bölgesinde canlı yayın yaparken Arapça konuştuğu için saldırdı.

Yaklaşık 30 kişilik grup, kamera önüne geçerek yayını sabote etmeye çalıştı, bu sırada gençler ile Avde arasında sözlü atışma yaşandı. Grup içindeki bazı kişiler nefret söylemlerinde bulundu.

Uluslararası medyada yayımlanan haberlere göre, canlı yayın bittikten sonra da ekibin etrafını çevreleyen Yahudiler “hakaretlerine devam ederek ve saldırgan tavırlarını” artırarak, muhabir Avde’ye, “Gazze’ye gidin” diye bağırdı.

Haberlerde, France 24 kameramanını da yumruklayan kişilerin kamera tripodunu kırdıkları belirtildi.

Leyla Avde daha önce de saldırıya uğramıştı

Yahudi yerleşimcilerin, Kudüs’te mayıs ayında provokatif, ırkçı sloganlar attıkları Filistinlilere ve basın mensuplarına saldırdıkları “Bayrak Yürüyüşü” sırasında da Leyla Avde yine saldırıya uğramıştı.

İsrail polisi, 23 Kasım Çarşamba Batı Kudüs’ün Givat Shaul ve Ramot kavşaklarında ayrı noktalardaki iki otobüs durağında yarım saat arayla bombalı saldırılar düzenlendiğini ve 1 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 3’ü ağır toplam 14 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Saldırıların sorumluluğunu henüz üstlenen olmazken, İsrail makamları soruşturmaya ilişkin yayın yasağı getirmişti.

İlgiliHaberler

Sonraki Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hava Durumu

KKTC nöbetçi eczaneleri

Döviz Kurları

Satış
Alış